Буське управління водного господарства

Субота, 20.04.2024, 06:45

Вітаю Вас Гість | RSS | Головна | Зв'язок з засобами масової інформації та громадськість | Реєстрація | Вхід

ЗВ'ЯЗОК З ЗАСОБАМИ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ ТА ГРОМАДСЬКІСТЮ

Ознайомитсь детальніше ви можете на сторінці Олеської селищної ради у Фейсбуці

https://www.facebook.com/oleskosr?fref=ts

ВОДНІ  ОБ'ЄКТИ (ставки) Буського району

 

 

Охорона і відродження водних ресурсів, поліпшення екологічного стану річок, струмків, джерел, ставків є одним з найголовніших завдань Буського управління водного господарства.

Особливу увагу потрібно звернути на екологічний стан ставків. Станом  на 1.06.2016 р. їх в районі нараховується 53  ( 3 ставки не заводнені ) площею водного дзеркала          289,52 га , на 16 ставків заключено договора на оренду землі, з них :  на 10 ставків затверджено договора на оренду водного дзеркала  райдержадміністрацією.      ( 12 ставків знаходяться в постійному користуванні, 3 – тех.цілі,  1 –пожежна водойма, 1 – рекреаційний, 14 ставків можуть надаватися в оренду ). За  2015 рік  оплата за оренду водного дзеркала ставків становить -5764 гривень , а станом на 1.08.2016 року – 3538 гривень.

В нашому районі ставки в основному надавалися в оренду для сільськогосподарського використання ( риборозведення ) , в деяких випадках  для спортивного рибальства та туристичних цілей , а також для створення зон відпочинку .

Відколи ставки стали надаватися в оренду, екологічний та технічний стан їх покращився. Більшість орендарів постійно проводять догляд за ставками, регулярно обкошують та розчищають гідротехнічні споруди, навколо ставків влаштовують прибережну захисну смугу. Але на жаль поки що не на всіх ставках району можна спостерігати таку картину.

Варто зазначити , що оренда ставків вигідна і для держави. Адже орендарі сплачують кошти як за користування водними ресурсами, так і за землі водного фонду.

Розведення риби – справа прибуткова. Не дивно , що з кожним роком з’являється  все більше бажаючих взяти в оренду ставок, щоб мати гарне місце для відпочинку або ж займатися розведенням риби.

Працівники Буського  управління водного господарства ведуть тісну співпрацю із головами сільських і селищних рад, а саме : були проведені спільні роботи по впорядкуванню річок, джерел  , прибережних захисних смуг та каналів. А також була проведена роз’яснювальна робота серед населення про підтримання в належному вигляді каналів, які знаходяться коло присадибних ділянках.

Збільшення інтересу суспільства до питань охорони довкілля обумовлює напрямок і обсяги екологічних установок та поведінки. Широка спільнота починає турбуватись про збереження довкілля, коли воно вже майже зруйноване, коли пересихають річки, ставки, озера, гине риба  у водоймах. А коли зовнішні ознаки екологічної проблеми зникають, то відразу ж зникає і активність людей спрямованих на її вирішення. Так , можемо нарікати на чиновників, владу, які відповідають за екологічну ситуацію . Але, насамперед, маємо шукати цензора в собі. Це ж ми, щиросердечні захисники природи, спускаємо  гноївку в річки, ставки, будуємо звалища із сміття поблизу них. І допоки не змінимось самі, не заговорить наша свідомість, до тих пір проблема не зрушить з місця.

 

 

 

 

 

Служба водних ресурсів Буського управління водного господарства

 

 

Достатньо прожити  всього три доби без води , щоб осягнути ту  значимість неоціненного Дару Божого , який отримала людина. .Нам залишилось лиш вберегти  його.

Нове джерело для наших предків було майже дивом. Його розчищали , обгороджували, іноді посвячували і ставили каплички або церкви Часто джерела мали  свої легенди та історію, в якій були радісні, так і сумні сторінки.

              Територія Буського району багата на природні  джерела. Більша кількість  їх знаходиться в південно-східній  частині території району. Працівниками Буського управління водного господарства проводиться догляд за ними, а саме розчистка їх від замулення, обкошення і вирубка чагарника  прилеглої території, обгородження їх та багато уваги приділяються підтриманню естетичного вигляду джерел. Крім цього працівниками нашого управління виготовлено 24 паспорти джерел , в яких вказується стисла характеристика кожного джерела, їх легенди та історії.

Крім атмосферних опадів, важливим джерелом живлення малих річок, яких в районі налічується 12  , загальною довжиною       172,5 км, є джерела , які  в спекотний час наповнюють життєвою вологою малі ріки та дають їм друге життя. Тому одним із основних напрямків роботи Буського УВГ  є піклування  про постійне  збільшення  кількості  джерел    в басейнах р.Зах.Буг та Стир. Ми неодноразово звертаємось до органів місцевого самоврядування з листами  щодо очищення та відновлення джерел, які живлять річки..

Спеціалісти управління постійно проводять роз’яснювальну роботу серед учнів загальноосвітніх  шкіл району та БДЮТ та проводять конкурси на найкращий малюнок та вірші. Учні у своїх роботах намагалися висвітлити екологічну проблему і привернути увагу жителів нашого району до збереження найціннішого дару на землі – джерельної води :

Звертаюсь до Вас я, рідні галичани,

Мої земляки, Вас уклінно дуже прошу :

Збережіть ту красу , що нам Богом дана,

Цей куточок світу я найбільше  люблю.

 

"Скільки криниць на землі – стільки й зірок на небі"- сверджує народна мудрість. А якщо Вам довелося бачити, як падає зірка, знайте – то десь замутилося джерело. Отже, щоб не згасли зірки , оберігайте живі криниці, адже ніщо так не милує око і заспокоює душу, як грайливе мерехтіння  і веселе дзюрчання відновленого джерела.

Служба водних ресурсів Буського управління водного господарства 

ПРИКЛАД  ДЛЯ  НАСЛІДУВННЯ

                 В умовах, коли ми вже починаємо відчувати нестачу води, чудовий приклад подав житель смт.Олесько Хміляр М. На території його садиби було діюче джерело до якого жителі  приходили пити воду і брати її для своїх потреб. Господар  садиби вирішив привести його до естетичного вигляду і екологічно безпечного стану, щоб людям було зручніше набирати воду. Мало не в кожному селі району знайдеться джерело, яке потребує людської уваги і турботи, тому служба водних ресурсів просить жителів району уважніше віднестися до цього безцінного дару , який дала нам природа і відновити ті джерела , які є на території сіл і селищ.

                 Варто нагадати пророче слово В.Скуратівського : "Не зміліють джерела України, якщо ми не зміліємо  душею".

 

                   Служба водних ресурсів Буського управління   водного господарства

Стаття   у  газеті  Воля  народу  вийшла  в  20  серпня  2015 р.

 

До  Дня  працівника  водного  господарства  у  газеті  Воля  народу  вийшла  стаття 

 

Стаття  19  березня  2015 р. в  газеті  Воля  народу

Стаття  в  газеті  Воля  народу  від 05  червня  2014 р.

Стання  в  газеті  Воля  народу  від  10  квітня  2014 р.

 

 

 

 

 

 

 

 

____________________________________________________________________

 

 

"Що потрібно знати про паводки і підтоплення"

Останні десятиліття серед загальних проблем, якіпостали перед суспільством, чільне місце посідає проблема шкідливоїдії води під час паводків і повеней. Протягом другої половини XXстоліття збитки від паводків збільшилися в 10 разів, в наслідокзростання їх частоти та збільшення площі земель господарськогопризначення, які затоплюються або частково підтоплюються.

Причини затоплення та підтоплення пов’язаніміж собою і мають деякі спільні риси, але по своїй природі – церізні явища. Затоплення єрезультатом гідрологічних процесів поверхневих вод, що відбуваютьсяна поверхні землі, а підтоплення– це результат гідрологічних процесів, що відбувається вґрунтових і підземних водах під поверхнею землі.

Як правило, населені пункти  затоплюютьсяна початку весни, у періоди різкогопотепління, інтенсивного сніготанення або аномально великоговипадання атмосферних опадів при не відталому після зимовогопромерзання верхньому шарі грунту. Рідше – влітку, в періодисильних, частих злив. В цілому ж, затоплення території Буськогорайону залежить від несприятливого поєднання цілого ряду природних іантропогенних факторів. Але, як свідчить досвід роботи фахівцівБуського УВГ, ретельне їх дослідження в кожному населеному пунктідозволить розробити відповідні профілактичні заходи щодо негативногоявища для безпосереднього впровадження на місцях, що ефективнозапобігатиме його прояву.

Спеціалістами управління спільно з органамимісцевого самоврядування визначено зони можливого затоплення чипідтоплення в районі.

А саме: в с. Андрівка , х. Брикун, с. Утішків, с.Сторонибаби, смт. Красне, смт. Олесько, м. Буськ.

Розроблено план взаємодії з органами місцевогосамоврядування на період безаварійного пропуску льодоходу, веснянихпаводків, який включає в себе певний ряд заходів на час проходженнябезаварійного пропуску льодоходу, весняних паводків та можливих повеней, а саме:

  •  інформувати голів місцевих рад про можливі надзвичайні ситуації;

  • проводити обстеження водогосподарських об’єктів, розташованих на  території сільської ради та давати інформацію про їх стан;

  • інформувати про обстановку в районі  та можливі підтоплення населених пунктів та с/г угідь;

  • проводити навчання з аварійними бригадами, створеними при с/р;

  • при необхідності надавати допомогу інженеро-технічними працівниками для керівництва аварійними бригадами при виникненні надзвичайних ситуацій;

  • виділяти, по можливості, техніку та аварійний запас матеріалів.

Місцеві  ради зобов’язані :

  • створити аварійні бригади для реагування на надзвичайні ситуації;

  • забезпечити аварійні бригади необхідним інструментом;

  • забезпечити збір членів аварійних бригад при виникненні надзвичайних ситуацій;

  • організувати силами місцевих громад розчистку малих річок, вуличних кюветів, трубчастих переїздів та мостів від замулення та сміття;

  • повідомляти управління про виникнення надзвичайних ситуацій на території с/р;

  • передавати інформацію про стан рівнів води на річках та потоках, які протікають по території с/р;

  • приймати участь в обстеженні та оформленні документації про нанесені збитки.

      В даному випадку дуже важливо працювати на випередження, не чекаючикатастрофи, і керуватися основним принципом – максимальнонаблизити до природних умов обстановку, змінену в результатігосподарської діяльності на території населених пунктів, скоротившидо мінімуму живлення ґрунтових вод шляхом швидкого відводуповерхневих вод, що накопичуються на території населеного пункту,особливо в періоди аномальних атмосферних опадів. А цього досягти, впершу чергу, за допомогою відновлення природних шляхів стокуповерхневих вод , що у більшості населених пунктів мали місце доїхнього благоустрою.

    Длязахисту населених пунктів  від підтоплення важливо те, як місцевіоргани влади спільно з підприємствами, організаціями, територіальнимигромадами зуміють організувати свою роботу в цьому напрямі тапопередити прояв цих негативних явищ. Від цього і буде залежитисоціальне становище в даному населеному пункті і в нашому районі.

 

 

"У кожній краплині життя"

Через територію Буського району проходить частина Головного Європейського водорозділу, щоділить річки на басейни Балтійського та Чорного морів . В межахбасейну р.Зах.Буг знаходиться 60% території району, р.Стир –40%. Найбільша річка нашого регіону – Західний Буг, довжиною41.2 км , за класифікацією відноситься до великих річок. До басейнуЧорного моря належить друга за величиною річка району Стир, довжиною6.7 км, яка належить до середніх річок. Крім цього в районінараховується ще 13 малих річок  довжиною 153.1 км.

Важливим завданням на даний час є створення і підтриманнясприятливого водного режиму і поліпшення санітарного стану малих рікі водоймищ , захисту їх від замулення продуктами ерозії, запобіганнявід забруднення пестицидами, добривами і біогенними речовинами, дляцього  встановлюються водоохоронні зони, в межах яких виділяютьсяприбережні водоохоронні смуги. Відповідно до ст.89 Водного кодексу таст.61 Земельного кодексу України прибережні захисні смуги єприродоохоронною територією з режимом обмеженої господарськоїдіяльності. 

Прибережні захисні смуги встановлюються з обох берегів річок вздовжурізу води шириною :

  • для великих річок довжиною більше 100 км, водосховищ на них та озер – 100 м;

  • для середніх річок довжиною 50-100 км, а також  ставків площею понад    3 га – 50 м;

  • для малих річок довжиною до 50 км та ставків площею до 3 га –  25 м;

  • в межах населених пунктів прибережна захисна смуга встановлюється з урахуванням конкретних умов планування і забудови, що склалися.

Для підтримання сприятливого гідрологічного режиму річок, покращеннясанітарного стану  та їх  збереження Буське   управління  водногогосподарства щорічно проводить природоохоронні заходи, розчисткумалих річок та каналів, очистку ставків, берегоукріплення, залісненняприбережних захисних смуг і   особливу увагу  приділяють відродженнюі благоустрою природних джерел. Працівниками нашого управлінняпаспортизовано 10 джерел , чимало приведено до естетичного вигляду.Хотілося би привернути увагу громадськості , особливо шкільній молоді, щодо пошуку  та розчистки джерел, які живлять чистими підземнимиводами наші малі ріки. Адже сьогодні , на жаль, багато їх  замулилосячерез  негосподарське ставлення до річок, водойм , які  практичнозникли з карти району.

 

Наше управління особливу увагу  приділяє  роботі по пропагандіекологічних знань та роз’ясненню статей Водного кодексуУкраїни, щодо дотримання вимог водного законодавства на земляхводного фонду, правила господарювання на них. Чимало зроблено минулороку  для ліквідації стихійних сміттєзвалищ ,а також впорядковано прибережні  захисні смуги на 10 водних об’єктах. 

Забруднення малих річоку нашому  районі  набуває катастрофічного характеру. І все це,здебільшого  через низьку організацію роботи із збору та вивезеннясміття, відсутність офіційних сміттєзвалищ у населених пунктах,байдужість органів місцевого самоврядування, зрештою, низькусвідомість самого  населення.

Ріки – це живий організм, а їх вода – це наше з Вамиздоров’я .Буде у річках менше пестицидів , відходівнафтопродуктів,   побутових стоків, інших забруднень – будемо йми здоровими. За нас ніхто цього не зробить, тільки ми самі.

 

кологічнооздоровимо водні ресурси"

Проблеми  водних ресурсів повинні турбувати всіх нас. Ми не повинні бути байдужими і не збиткуватися над  природою, повинні берегти іпримножувати її багатства .  Водні ресурси маємо використовуватиощадливо і раціонально.

Ріки – це живий організм, а їх вода – це наше з Вамиздоров’я .Буде у річках менше пестицидів , відходівнафтопродуктів, стоків від тваринницьких ферм, інших забруднень –будемо й ми здоровими. За нас ніхто цього не зробить, тільки ми самі.

З приходом весни працівники Буського  управління водного господарстваактивно включились до наведення порядку на водогосподарськихоб’єктах. Відповідно до Закону України „Про благоустрій населених пунктів”, наказів Держводгоспу та обласноговиробничого управління водного господарства в управлінні був виданийнаказ „Про проведення місячника озеленення та благоустрою і Дня довкілля ”. 

Для приведення до належного стану прибережних захисних смуг річокбули залучені техніка та працівники нашого управління , місцевенаселення та учні місцевих шкіл .

Наше управління  активно включилося у весняну  толоку , а саме на території управління  було наведено належний порядок в гаражах,майстерні, автостоянці ; упорядковано при будинкову територію ;висаджено фруктові дерева і кущі. А також на меліоративних системахбули проведені  такі види робіт : 

  • приведені до належного вигляду меліоративні куточки в с.Топорів, с.Ангелівка, с.Тур’є, смт. Олесько, с.Йосипівка ;

  • вирубано чагарнику – 14,2 км

  • почищено кюветів – 3,1 км

  • почищено під мостових отворів – 118 шт.

  • прибрано  прибережних захисних смуг – 21 км

  • упорядковано джерел – 3 шт.

  • упорядковано стихійних сміттєзвалищ – 6 шт.

  • посаджено дерев – 195 шт.

  • посаджено кущів – 20 шт.

  • приведено до належного стану  меліоративні куточки в с.Топорів, с.Ангелівка, с.Тур’є, смт. Олесько,с.Йосипів, що призвело до покращення водогосподарської обстановки  в басейнах річок району.

Працівники нашого управління надалі продовжують роботи  по благоустрою і Дню довкілля.  

В День довкілля – 31 березня працівники Буського УВГ бралиактивну участь у суботніку. Роботи проводились в парку "Пушкаря" та на території управління.          

22 березня світова спільнота відзначала Всесвітній день води  длятого , щоб привернути увагу людства до проблем, пов’язаних зводним фактором. Охорона і відродження водних ресурсів, поліпшенняекологічного стану річок, струмків, джерел, ставків є одним знайголовніших завдань  Буського управління водного господарства. Томувраховуючи  важливість відзначення  Всесвітнього Дня води  нашеуправління провело ряд заходів , а саме :

  1. Надрукована стаття ( у формі інтерв’ю) в районній газеті "Воля народу"    22 березня 2012 р. на тему "У кожній краплині – життя" 

  2. Залучені для перевірок з держінспектором  ОНПС у Львівській області  по дотриманню природоохоронного законодавства орендованих ставків       ( 3 перевірки)

  3. Підготовлено і розглянуто питання по дотриманню вимог ВКУ на сесіях і виконкомах сільських і селищних  радах району.

  4. Очищено два джерела в смт.Олесько, с.Гумнисько.

  5. Спеціалістами відділу водних ресурсів були прочитані лекції учням Кутівської,   Соколянської, Петриківської, Новомилятинської  ЗОШ І-ІІ ст.  та Острівчиської ЗОШ  І ст.  на теми "Вода її роль і значення в житті людини", "Місцеві та районні водні ресурси", "Збереження та охорона водних ресурсів. Вимоги законодавства.

  6. Спеціалістами управління  розроблено спільні  план-заходи  із сільськими і селищними радами  по проведенню місячника озеленення  та відзначення Всесвітнього Дня води  по впорядкуванню джерел, прибережної захисної смуги річок , смуг відведення та каналів  на території району .

Облаштування одного-двох джерел не може істотно вплинути на повноводність чи станнаших річок. Але важко переоцінити те велике культурно-просвітницьке,еколого-виховне значення, які мають такі роботи. Адже коли мешканцісіл чи містечок, особливо підростаюче покоління, спільно зводогосподарниками докладуть зусиль до облаштування джерельця,нададуть йому ошатного вигляду, розчистять його, то навряд чи вонизабудуть  про власну відповідальність за чисте довкілля, бо  відчуттягосподаря на землі і починається з ковтка чистої води зі звільненоговід намулу джерела, із турботи про навколишнє природне середовище.

Ми розуміємо, що важливим чинником охорони і  недопущення забрудненняповерхневих вод є створення і утримання в належному стані навколоводойм прибережних захисних смуг, де має бути обмежений ірегламентований режим господарської діяльності і тому наші працівникиразом з органами самоврядування спрямовують свої зусилля на виконаннякомплексу заходів щодо  недопущення забруднення та засмічення ПЗС,що, на жаль, мають місце в районі.

Усі мають зрозуміти , що дефіцит водних ресурсів, який відчувається вжесьогодні, при недбалому ставленні до них у найближчому майбутньомуматиме негативні наслідки для країни. Об’єм прісної води, що єв розпорядженні людини для споживання не є невичерпним. Тому водніресурси треба берегти, як зіницю ока не тільки для себе, але й длянаших дітей та онуків.

 

"Формуємо екологічнусвідомість"

Вперше поняття "екологія" було вжито німецьким вченим Ернстом Геккелем  у 1870 році, а через100 років воно стало надзвичайно популярним як серед науковців , такі в масовій свідомості. Та необхідно відмітити  такий парадокс –екологія в її буквальному  розумінні (як навколишнє середовище) існувала завжди, але як поняття масової свідомості з'явилась тількитоді, коли людська діяльність зайшла так далеко , що почала руйнуватице середовище.

В Україні протягом десятиліть широко практикувалося споживацькеставлення до довкілля. Надалі забруднюються річки , озера, ставки ,зникають природні ландшафти.

Тому для попередження  виникнення проблем стосовно недостатньої кількостіта недостатньої якості водних ресурсів вкрай важливе доведення довідома спільноти. 

Буське управління водного господарства намагається "пробудити"екологічну свідомість наших  громадян через   ЗМІ. Інженерніпрацівники постійно проводять лекції у  навчальних закладах нашогорайону на тему: "Вода і її роль в житті людини", "Місцевіта районні водні ресурси", "Збереження та охорона воднихресурсів. Вимоги законодавства".

Перед нашим управлінням постала ще одна  проблема: якзробити так, щоб люди завжди пам'ятали про необхідність екологічнограмотної поведінки. . На жаль , узначної частини наших громадян не виникає спонтанних думок про наслідки екологічної чинеекологічної поведінки ,  бо довкілля пропонує нам мало  яскравихдеталей , які б нагадували про його стан. Тобто довкілля, як правило,є тлом , а для того , що ми усвідомили його проблеми , потрібновисунути їх на перший план. Тому подорожуючи  нашим районом нам частодоводиться бачити різноманітні так звані пам’ятники –нагадування, знаки або поради : як потрібно себе поводити унавколишньому середовищі.

Одними із таких знаків є водоохоронні , значимість яких неможливо невідмітити. Буським УВГ було встановлено 18 таких знаків. Надіємося ,що навіть не прочитавши  повністю інформацію, яка зазначена наводоохоронних знаках , а звернувши увагу на визначення конкретноговодного об’єкту як частини екосистеми , людина замислиться надтим , як потрібно поводити себе в цій екосистемі.

Неабиякою перешкодою для поширення екологічної грамотної поведінки є те, щомотиви , які спонукають турбуватись про довкілля , мають конкуруватиіз нагальними потребами  та бажаннями. Ми неохоче визнаємо, що нашаособиста поведінка – одна із причин руйнування довкілля , якщозавдані нами збитки  не є очевидними. Важливо знати , що очевиднимиці збитки стають тоді , коли вже майже неможливо запобігтикатастрофі. Ми нарешті повинні освідомити , що від наявності та стануводних ресурсів залежить якість життя не тільки нашого, а майбутніхпоколінь.

Форма входу

Категорії розділу

новини [6]

Пошук

Календар

«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Друзі сайту

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0